TATRACON - letná scifistická dovolenka pod Tatrami 
 

Tatracon 2020!!!

Na známosť sa všetkým dáva, že ďalší ročník našej naj letnej dovolenky v Slovenskom raji sa uskutoční

 

od 25.07. do 01.08.2020

 

Miesto konania je Chata Stefani.

Ubytovanie + účastnícky poplatok = 100E

*******************************************************************

Čislo účtu: SK03 8360 5207 0042 0006 3936

Názov účtu: Miloš Lacika

banka: mBanka

*******************************************************************

 

Osoby a obsadenie 2020 zoznam : 

 

1. Milos Lacika
2. Mirka Freya Weberová
3. 4. Miroslav Párička + 2
5. Petr Pagi Holan
6. Lubomir Zaborsky - Daresek
7. 8. Piter de Vries + Lenka Šárová
9. Alena Mamčaková
10. 11. 12. Djrobom Kuki + 2
13. 14. 15. Jolana Čermáková Tichá
16. 17. 18. Alena Melicherčíková + 2
19. Katarína Keiko Kaščáková
20. Martin "Marvin" Žourek
21. 22. Milan + Maria Halienova
Stretnutia s Fantáziou, alebo prečo mi časopis vďačí za svoju existenciu? (M. Jedinák)

 Prvé - a takmer posledné - stretnutie
 Bol začiatok leta 1997, keď som sa spolu s dvoma priateľmi vybral na Parcon do Spišskej Novej Vsi. Bolo to naše prvé stretnutie s fandomom, a dozvedeli sme sa o ňom z vtedy najprestížnejšieho časopisu Ikarie. Všetko nám pripadalo neznáme a nové. Sľubované stretnutia so sci-fi prebiehali od začiatku nášho pobytu - nejaké tajomné sily spôsobili hromadné blúdenie desiatok fanov i neofanov po meste v snahe nájsť ubytovňu, ktorú údajne nemožno prehliadnuť. Dokázali sme, že to predsa len možné je. Vďaka tomu som však spoznal mesto, ktoré bolo dovtedy len slovným spojením v diktátoch, dokazujúcim, že neovládame pravidlá slovenského pravopisu.

Parcon 1997 (S. Čermák)

 Slovenská republika 1997, režie Miro "Mio" Butora

 
Pošestnácté vůbec, popatnácté jako Parcon, počtvrté na Slovensku, popáté coby mezinárodní setkání československého fandomu. To je základní statistická historie nejvýznamnějšího setkání příznivců SF, které se letos konalo ve Spišské Nové Vsi. 


Parcony v datech a nesouvislém povídání (Z. Rampas/Marvin)

   Parcon si už dnes neumíme představit bez udílení nejvyšších fanouškovských ocenění Ludvíka, Mloka a Ceny Karla Čapka (kompletní výsledky shromáždil David Horák na stránce http://ikarie.cz/texty/index.html ). Dokonce byl podle jejich přítomnosti definován a vydělen z množiny ostatních conů. Kdyby tyto ceny zanikly, nemohli bychom alespoň podle této současně platné definice hovořit o Parconu.

Interview: Rozhovor s Jozefem Karikom (M. Kochlica)

„Píšem len horory. A pornografiu.“ Takto začína medailón Jozefa Kariku v zborníku Fantázia 2009. Práve posledné dva výbery najlepších poviedok zo súťaže Cena Fantázie predstavili tohto autora širšej verejnosti. Jeho písanie sa vyznačuje krvavosťou, naturálnosťou, perverznosťou ale aj zmyslom pre gradáciu deja, uveriteľné psychické poruchy či vykreslenie bezútešného prostredia.

A. P. na mučidlách... (R. Weber)

Dobrý dialóg nie je nikdy zlý, a keď na otázky odpovedá Lady Fantasy Alexandra Pavelková, je to rozhovor o to zaujímavejší. Zvedavý bol za Literárnu revue pán Jaroslav Vlnka… Prečítajte si o dôvodoch, ktoré viedli A. P. k písaniu, kto je jej literárnym vzorom, prečo neuznáva pojem „ženská fantastika“ a… vôbec.

1. – Knižne ste debutovali v zrelom spisovateľskom veku, prakticky ako hotová autorka, zbierkou poviedok SF 001. Aké cesty vás priviedli k tvorbe fantastickej literatúry? Ako si spomínate na atmosféru svojich publikačných začiatkov?

O Miešancoch s AP a ŠK (M. Frank)

„Tento článok vyšiel v denníku Korzár, v prílohe Hogo fogo zo spoločnosti 5. decembra 2001. Fandomu ho, v plnej verzii, poskytol autor.“ Pán prsteňov a Harry Potter zvádzajú v posledných dňoch celosvetovú bitku o prvenstvo na filmovom i knižnom tróne, ktorá neobišla ani Slovensko. Celý „súboj“ sprevádza množstvo marketingových akcií, spomeňme aspoň prvé slovenské knižné vydanie Pána prsteňov, uvedenie rozhlasovej hry, či fazuľky každej chuti, známe z Harryho Pottera, ktoré už dostať v každých potravinách. Či nakoniec súboj vyhrá Rowlingovej Harry Potter, alebo Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena, je zatiaľ otázne. Faktom je, že fantastike sa (nech už onen imaginárny súboj dopadne akokoľvek) dostala zelenú a začalo sa o ňu zaujímať čoraz viac ľudí. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že tesne pred vypuknutím „fantasymánie“ vznikla prvá slovenská tolkienáda Miešanci. Autormi trilógie sú Alexandra Pavelková a Štefan Konkol, pričom prvé dve knihy sú už na trhu a záverečná časť má byť akousi dvojknihou, ktorú pripravuje každý z dvojice autorov zvlášť. Vydanie Miešancov je vo svete priaznivcov fantasy literatúry udalosťou, ktorá zákonite vyvolala rozporuplné reakcie. Spojili sme sa preto s oboma autormi a spravili nasledovný rozhovor…