TATRACON - letná scifistická dovolenka pod Tatrami 
 

Tatracon 2020!!!

Na známosť sa všetkým dáva, že ďalší ročník našej naj letnej dovolenky v Slovenskom raji sa uskutoční

 

od 25.07. do 01.08.2020

 

Miesto konania je Chata Stefani.

Ubytovanie + účastnícky poplatok = 100E

*******************************************************************

Čislo účtu: SK03 8360 5207 0042 0006 3936

Názov účtu: Miloš Lacika

banka: mBanka

*******************************************************************

 

Osoby a obsadenie 2020 zoznam : 

 

1. Milos Lacika
2. Mirka Freya Weberová
3. 4. Miroslav Párička + 2
5. Petr Pagi Holan
6. Lubomir Zaborsky - Daresek
7. 8. Piter de Vries + Lenka Šárová
9. Alena Mamčaková
10. 11. 12. Djrobom Kuki + 2
13. 14. 15. Jolana Čermáková Tichá
16. 17. 18. Alena Melicherčíková + 2
19. Katarína Keiko Kaščáková
20. Martin "Marvin" Žourek
21. 22. Milan + Maria Halienova
Dialógy o fantastike 13 - Jozef Karika (A. Čižmáriková)

Najnovšie Dialógy sú po prvýkrát previazané aj s konkrétnym dátumom. Práve dnes môjmu respondentovi vychádza román V tieni mafie. Poďme sa pozrieť na knihu, jej autora i okolnosti, ktoré ich oboch formovali...

Fanúšikovia fantastiky ho poznajú ako dvojnásobného finalistu Ceny Fantázie, víťaza Ceny Béla 2009 a autora sugestívnych hororov, ktoré niektorých čitateľov ohromujú, iných znechucujú. V každom prípade má talent šokovať, čo využil aj vo svojom najnovšom literárnom diele, určenom pre mainstreamové publikum. Román V tieni mafie sa, presne ako naznačuje názov, venuje zákulisiu nečistých praktík v najrôznejších podobách. Od korupcie, cez výpalníctvo a vraždy až po pornografiu. To všetko v znepokojivo známych kulisách i súvislostiach.
Máme pred sebou nového Dominika Dána? Slovenskú verziu Gomory?

Dialógy o fantastike 12 - Anorwen (A. Čižmáriková)

Láska k fantastike, to nie je len čítanie Tolkiena, pozeranie Hviezdnych vojen alebo účasť na Istrocone v parochni Naruto. Láska k fantastike môže byť aj šitie rozprávkových šiat a historických kostýmov. Najmä, ak vás k tomu inšpirovali krásy Stredozeme.
Ach, milé ženy, ktorá z nás by nechcela po lúke pobiehať v šatách vznešenej Arwen Undómiel alebo cválať na koni ako statočná Eowyn...
Nebudem sa rozplývať a radšej vám predstavím skutočnú osôbku, ktorá pripomína polovičnú Elfku nielen vďaka svojmu umeleckému menu Anorwen (ktoré mimochodom znamená deva slnka), no i pre svoj nežný zjav - a v neposlednom rade aj pre róby, do ktorých sa oblieka.

Josef Nesvadba o životě a vůbec (Silver)

   Josef Nesvadba: Mám teď pocit, že je zrovna taková doba ochablosti v zájmu i v tvorbě. Když jsem začínal a byl jsem poprvé ve Spojených státech, to je 1964, to znamená ještě před Hvězdnými válkami, tak se také říkalo, že je ochablost a byli tam lidé, co razili teorii, že je to ve vědecké fantastice každých dvacet let. Pravdou je, že sotva jsem odjel, byly uvedeny Star Wars a došlo k novému boomu, nové vlně, jak nakladatelskému, tak čtenářskému a tvůrčímu.

Nechcete pracovať v SFK? (J. Žarnay)

 Dnešný človek má k dispozícii široké spektrum záujmových možnosti a aj pomocou tlače sa v nich môže lepšie orientovať. Preto je veľmi dobre, že redakcia Zenitu pionierov sa na stránkach svojho časopisu nezameriava výhradne na problematiku vedy a techniky, ale umožňuje prísť si na svoje aj širšiemu okruhu čitateľov. Okrem iného dostali priestor aj rozmanité koníčky, medzi ktorými sa presadzuje v posledných rokoch aj čoraz populárnejšia vedecká fantastika, známa tiež pod názvom science-fiction. V Zenite pionierov sme už raz písali o organizovaní sa fanúšikov spomínaného zamerania. V článku Viete, čo je SFK? Sme oboznámili čitateľa nielen s existenciou SFK, t.j. scifiklubov, ale aj s približnou náplňou ich činnosti.

Dokonalosť nie je vlastnosť sveta, je to ideál nedokonalého človeka (J. Mravec ml.)

 Ondrej Herec (1944) - zakladateľ slovenskej teórie modernej fantastiky, zakladajúci člen a predseda Slovenského syndikátu autorov fantastiky, dlhoročný predseda poroty súťaže o Cenu Gustáva Reussa, vydavateľ zborníkov Krutohlav, zakladateľ a organizátor 12. ročníkov odborného seminára pre autorov fantastiky Reussova Revúca a člen poroty súťaže.

Rozhovor s Ondrejom Hercom, odborníkom na žáner sci-fi a organizátorom jeho literárneho života (M. Heveši)

Fantastika je vstupenka do súčasnosti

Ondrej Herec (1944), povolaním sociológ, autor vyše tridsiatich výskumných prác a štúdií zo sociálnej politiky a sociológie kultúry, je zakladajúci člen česko-slovenského Syndikátu autorů fantastiky (1989) a Slovenského syndikátu autorov fantastiky (1990), jeho predseda od roku 1994, člen česko-slovenskej Akademie science fiction, fantasy a hororu, zakladateľ a predseda poroty  súťaže o Cenu Gustáva Reussa, člen poroty súťaže o Cenu Karla Čapka... Najmä vďaka jeho úsiliu začali na Slovensku vychádzať preklady modernej svetovej fantastiky. Zostavil prvý slovenský zborník svetovej fantastiky (tematické číslo Revue svetovej literatúry 7/1981), je autorom prvého česko-slovenského rozhlasového seriálu venovaného fantastike (1981), zostavovateľom a spoluautorom prvého slovenského magazínu venovaného fantastike (SF 01 a SF 02), autorom prvej slovenskej štúdie o vedecko-fantastickom televíznom seriáli (Utópia Star Treku, Krutohlav 2000) atď. Ako spoluautor s Viliamom Marčokom prispel  do Dejín slovenskej literatúry III (LIC 2004) kapitolou Vznik a premeny modernej fantastiky.