TATRACON - letná scifistická dovolenka pod Tatrami 
 

Tatracon 2020!!!

Na známosť sa všetkým dáva, že ďalší ročník našej naj letnej dovolenky v Slovenskom raji sa uskutoční

 

od 25.07. do 01.08.2020

 

Miesto konania je Chata Stefani.

Ubytovanie + účastnícky poplatok = 100E

*******************************************************************

Čislo účtu: SK03 8360 5207 0042 0006 3936

Názov účtu: Miloš Lacika

banka: mBanka

*******************************************************************

 

Osoby a obsadenie 2020 zoznam : 

 

1. Milos Lacika
2. Mirka Freya Weberová
3. 4. Miroslav Párička + 2
5. Petr Pagi Holan
6. Lubomir Zaborsky - Daresek
7. 8. Piter de Vries + Lenka Šárová
9. Alena Mamčaková
10. 11. 12. Djrobom Kuki + 2
13. 14. 15. Jolana Čermáková Tichá
16. 17. 18. Alena Melicherčíková + 2
19. Katarína Keiko Kaščáková
20. Martin "Marvin" Žourek
21. 22. Milan + Maria Halienova
Komiks je drina (P.Uličný/P.Pišťanek)

   Meno Saudek bolo v sedemdesiatych rokoch v Československu "značkou". Jeho kreslené postavičky - so svojím nezameniteľným šarmom, živočíšnou energiou a sexappealom - vyslúžili svojmu autorovi titul nekorunovaného kráľa komiksu. K "slávnemu" menu Saudek v tých rokoch prináležalo jedno jediné krstné meno: "Kája". Aj napriek nepriazni doby a častým zákazom mala tá "značka" zvuk aj lesk. Kájov súrodenec, dvojča Jan, v tých rokoch prežíval svoje "oťukávacie" umelecké začiatky v ďalekej cudzine. Aby sa v osemdesiatych rokoch z ničoho nič "vynoril" doma v Československu ako oslňujúca kométa. Karta sa obrátila. Jan sa stal hviezdou - doma i v zahraničí - a svojho brata pomaly ale isto "zatienil". Napriek tomu, že po roku 1989 bol komiks v našom zemepisnom pásme "rehabilitovaný", Kája Saudek už na svoje slávne sedemdesiate roky nenadviazal.

Istrocon 1988 (T. Podpěrová)

   Po porade slovenských sci-fi klubov v Banskej Bystrici sme sa na prvý (slovensky) con celkom tešili. Vlado mu tam urobil jedinečnú reklamu s vynikajúcim a zaujímavým programom a tiež s prekvapením.
   Tých tam bolo viac. Ako prvé prekvapenie pre nás bola tuhá zima a tak sme na konečnú 22 do Slovnafta, kde sa Istrocon konal, dorazili úplné vymrznutí. Postretávali sme známe tváre (aj české), ale bolo tu plno nových a mladých. Po zahájení programu nás čakalo ďalšie prekvapenie. Na besedu s redaktormi z vydavateľstiev dorazili naozaj len ti, ktorým záleží na vydávaní vedeckofantastickej literatúry u nás.

Kroky k porozumeniu (P. Uličný)

   Ktosi múdry povedal, že každý človek, ktorý sa upíše nejakej záľube, žije vlastne jeden život naviac. Či už budeme brať túto vetu doslovne alebo nie - jedno je isté každá záľuba je vlastne vyjadrením vzťahu človeka k okolitému svetu, je postojom a názorom, stopou, ktorú človek po sebe zanecháva v prúde ako svedectvo. A može si naopak ten, kto už stratil dar sa čudovať okolitému svetu a pre ktorého je pohľad naň len znudeným výhľadom zo slonovinovej veže, povedať, že žil naozaj?
   Ľudia, o ktorých bude reč v nasledujúcich riadkoch žijú záľubou, ktorá sa chvíľami javí ako vášeň. Záľubou, vďaka ktorej sa na nich okolie, v ktorom žijú, pozerá všelijako. Niekto v nej vidí detinskú zábavu, iný zase únik z reality. Nech je to tak či onak - všetci tí milovníci literatúry zvanej science fiction či vedecká fantastika (používajme radšej sympatickú skratku sci-fi), napriek "možnostiam" presúvať sa strojmi času do minulosti či budúcnosti, alebo vesmírnymi korábmi z jedného vesmíru do druhého - stoja predsa len oboma nohami pevne na zemi a svet, v ktorom žijú, im zďaleka nie je ľahostajný.

Když se čas nalomil (E. Hauserová)

   VLIVEM NÍŽE POPSANÝCH ČASOVÝCH ZLOMŮ SE NÁM NÁŠ ČLÁNEK PROPADL TAKŘKA O ROK V PROUDU INTERKOM-ČASOPROSTORO-REDAKČNÍHO KONTINUA PAKLIŽE JE PRAVDA, ŽE „HISTORIE NÁS UČÍ JEN TOMU, ŽE NÁS NIC NEUČÍ“, NEMŮŽEME DOUFAT, ŽE UVEŘEJNĚNÍM ČLÁNKU NAPOMŮŽEME K TOMU, ABY LETOŠNÍ SF PLES BYL (JEŠTĚ) LEPŠÍ NEŽ TEN LOŇSKÝ. ALE PŘESTO. KDYŽ SE ČAS NALOMIL
(l. sci-fi ples v Olomouci 28.-29.3.1987)

Plesání časem (J. Klosová)

 Neobvyklému výletu „za hranice všedních dnů" v Olomouci nepředcházelo schánění několika razítek, absolvování fronty na oddělení pasů a víz, ba ani horečnaté balení kufrů. Stačilo si zakoupit vstupenku a přijít na u nás stoprocentně první sci-fi ples, pořádaný sci-fi klubem FUTURUM při Domě kultury ROH Sigma Olomouc. V čem spočívala nevšednost našeho putování? Necestovali jsme ani tak moc prostorem jako časem.

Porada - Olomouc´87 (?)

 V sobotu 28. března 1987 proběhlo v Olomouci další z řady setkání zástupců československých sci-fi klubů. Zúčastnily se jí tyto kluby: Sfinx Řež, R.U.R. Praha, Villoidus Praha, Laser Čelákovice, Parsek Praha, Dudlaj Předenice, Andromeda Plzeň, Pegasus Plzeň, ADA Praha, Castor SNV, Geomeohanika Bratislava, KPVPVF Banská Bystrica, Aldebaran Brno, IF Brno, Slaný, Solaris Praha, AB Hradec Králové, IQ. 2001 Bratislava, KLF Ostrava, Alef Bratislava, Gea II Boskovice, Spektrum Žilina, Chomutov, Dinič (?) Tábor, Malevil Březová, Makropulos Šumperk, Sféra Bratislava, Hydrostav Bratislava, KLF Opava, Klub J. Vernea Praha, Spectra Praha, Time Machine Praha, B.C. Praha, 451°F Košice, Prešov, Futurum Olomouc. Tedy dohromady 34 kluby.