TATRACON - letná scifistická dovolenka pod Tatrami 
 

Nováčik na Parcone (fany Eva)

 Tento rok sa mi splnila moja túžba a konečne som sa zúčastnila môjho prvého conu. S veľkým očakávaním som pricestovala do Spišskej Novej Vsi a teraz po ukončení podujatia môžem skonštatovať, že moje predstavy sa z veľkej časti naplnili.
 V prvom rade ma veľmi príjemne privítalo krásne prostredie Reduty, Spišského divadla, kde sa program uskutočňoval. Moje oči a uši sa snažili zachytiť čo najviac z atmosféry, ktorú vytvorili organizátori i účastníci samotní. K najsilnejším zážitkom bude patriť stretnutie so spisovateľom Kirom Bulyčovom, ktorého knižky som už ako školáčka zaradila medzi môj zlatý fond kníh. Nesklamal ma ani ako spisovateľ, ani ako človek. To, že má u nás veľa fanúšikov potvrdil aj dlhý rad, ktorý sa  vytvoril za účelom získať autogram tohto významného autora sci-fi literatúry.
 Ďalší veľký záujem vyvolala prednáška Ondřeja Neffa, v ktorej rozvinul možné scenáre 1. kontaktu dvoch hviezdnych civilizácií. Keďže však išlo o druhú časť témy, ktorá bude mať ešte pokračovania na ďalších conoch, možno by bolo dobré, keby celý príspevok vyšiel ucelene. Priaznivci fantasy si tiež prišli na svoje: dozvedeli sa, čo je nového v Zemeploche J. Kantůrka. Uskutočnili sa besedy ma iné zaujímavé témy, len som ľutovala, že som sa nemohla rozdeliť na dve, resp. tri časti, aby som stihla všetko to, čo som chcela. To bola chybička krásy, s ktorou som sa nevedela zmieriť. Okrem toho prebiehalo aj premietanie filmov, k dispozícii bola burza starých kníh a nové sci-fi a fantasy knihy prišli za svojimi čitateľmi až sem a svojimi viac-či menej pútavými ilustráciami lákali a ťahali peniaze z vrecká dychtivých fanúšikov.
 Na spoločnej Parcon–party som postrádala spoločný dialóg, privítala by som spontánnu výmenu prítomných sci-fi klubov o ich činnosti, ako sa im darí. Tí, čo sa poznajú, sa iste mali fajn, ale nováčik bol medzi nimi trochu stratený. Povestným zlatým klincom bola krátka fantasy-show, kde sme potleskom ocenili ozajstnú bojovú dravosť boja rytierov proti barbarom a mužská časť populácie ocenila tanečnú variáciu skromne odetej kňažky, ktorá bola obetovaná pre túžbu vodcu barbarov stať sa najmocnejším na svete.
 Iste budú rôzne dojmy z tohto podujatia. Hlavne, že hnutie fanúšikov sci-fi a fantasy žije a je tu ochota sa stretávať aj cez hranice. Hojná účasť fanov z ČR to dokazuje a som rada, že sa nedali odradiť poznámkou P.S., ktorú som objavila v prihláške na AVALCON 97 v časopise Nemesis 4/97. Pri rozlúčke zneli slová. Stretneme sa nabudúce! A nech to tak aj je!

fany Eva © Orion č.